W dziedzinie rotomouldingu jesteśmy w Polsce liderem w zakresie projektowania wyrobów (głównie zbiorników podziemnych i naziemnych), a także prowadzenia obliczeń wytrzymałościowych tych wyrobów.

Oferujemy szeroki wachlarz usług, między innymi:

  • Produkcja form stalowych i aluminiowych do odlewania rotacyjnego
  • Projekty wyrobów odlewanych rotacyjnie, szczególnie zbiorników
  • Doradztwo technologiczne, usuwanie problemów technologicznych, minimalizacja strat w wyrobach
  • Wdrażanie technologii rotomouldingu i uruchomienie produkcji u naszych klientów
  • Obliczenia wytrzymałości wyrobów z tworzywa polimerowego (np. polietylen) ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk nieliniowych. Obliczenia są akceptowane przez jednostki wydające aprobaty techniczne (np. ITB czy IOŚ) oraz przez zewnętrze jednostki certyfikujące wyroby również zagraniczne jak TUV Rheinland lub TUV SUD
  • Optymalizacja kształtu zbiorników, ilości i położenia żeber, grubości ścianek wyrobów.

Projektujemy i wykonujemy aluminiowe formy do rotomouldingu do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w technologii odlewania rotacyjnego.

Formy wykonujemy w całości w naszym zakładzie w Gowarzewie pod Poznaniem. Formy wykonywane są z pełnych bloków aluminiowych, obrabiane na obrabiarce CNC.

Następnie bloki CNC są łączone do ramy stalowej najczęściej poprzez elementy podatne jak sprężyny. Rama jest wyposażana w odpowiedni osprzęt jak klamry zaciskowe, odpowietrznik teflonowy, dociski itp.

Poprzez ramę stalową przewidziane jest uzgodnione z klientem mocowanie do ramienia maszyny - zazwyczaj przez pająka lub bezpośrednio do płyty.

Frezowanie CNC form pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnego kształtu, wykonanie w formie grawerów oraz skomplikowanych kształtów.

Czytaj więcej...

Projektujemy i wykonujemy stalowe formy do rotomouldingu do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w technologii odlewania rotacyjnego.  Jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać formy, gwarantując:

  • Optymalizację wyrobu gotowego
  • Technologiczność
  • Optymalny podział formy
  • Solidne i precyzyjne wykonanie
  • Optymalizację procesu produkcji:
    • łatwość otwierania formy
    • powtarzalność wyrobów
    • produkcja kilku produktów podczas jednego cyklu produkcyjnego
  • Formy modułowe –możliwość uzyskania wielu wariantów produktu, bez konieczności wytworzenia kilku podobnych form
  • Fachowe konsultacje na każdym etapie współpracy
Czytaj więcej...

Technologia rotomouldingu znana również pod pojęciem odlewanie rotacyjne, to proces produkcyjny, podczas którego wytwarzane są produkty z tworzyw sztucznych. Polega on na umieszczeniu w piecu formy dwu lub wieloczęściowej wypełnionej proszkiem lub granulatem tworzywa sztucznego. Pod wpływem wysokiej temperatury tworzywo sztuczne przechodzi w stan płynny. Równocześnie forma ta jest obracana wokół dwóch prostopadłych osi. W trakcie chłodzenia formy ruch jest kontynuowany.
Technologia ma coraz szersze zastosowanie: rolnictwo, przemył maszyn budowlanych, rekreacja, żywność, chemikalia i wiele innych.
Produkty wytworzone w tej technologii po zakończeniu okresu eksploatacji mogą być w pełni przetwarzalne i poddane recyklingowi.

Czytaj więcej...
Zobacz animacje

Przedstawiamy realizację wizualizacji maszyny do formowania rotacyjnego. Animacja przedstawia w sposób uproszczony proces rotowania zbiorników.

Czytaj więcej...
Konferencja Rotopol 2018

W maju 2018 roku gościliśmy na IV wiosennej konferencji ROTOPOL dla przemysłu odlewania rotacyjnego.

Czytaj więcej...
Konferencja Rotopol 2016

W czerwcu 2016 roku gościliśmy na wiosennej konferencji ROTOPOL dla przemysłu odlewania rotacyjnego.

Czytaj więcej...
ARMO 2015

13-15 Września 2015 roku gościliśmy na międzynarodowej konferencji ARMO 2015 dla przemysłu odlewania rotacyjnego w UK Nottingham.

Czytaj więcej...
Rotopol 2015

W dniach 14-15.05.2015 odbyła się konferencja z naszym udziałem The World Is Plastic, Ecological and Fantastic organizowana przez stowarzyszenie Rotopol.

Czytaj więcej...
Rotopol 2014

W kwietniu 2014 roku gościliśmy na wiosennej konferencji ROTOPOL dla przemysłu odlewania rotacyjnego.

Czytaj więcej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem