Stanowisko Centini LAB 04 służy do badania wydajności grzejników i podobnych urządzeń grzewczych, składa się z komory termicznej izolowanej (λ = 0.36), stabilizującej temperaturę na poziomie ±0,5°C. Komora wyposażona jest w chłodzenie ścienne oraz podłogowe. Nad wszystkim czuwają zaawansowane strowniki i regulatory z funkcjami PID oraz autotuningiem. Do chłodzenia komory zastosowano wysokowydajny agregat chłodniczy o mocy chłodzenia 4,4 kW.
Budowa stanowiska
Komora badawcza zbudowana jest z paneli, z których każdy składa się z 4 profili 100x20mm ze stali nierdzewnej, połączonych ze sobą. Panele mocowane są do stelaża komory oraz malowane specjalistyczną farbą o emisyjności 0,9. Wewnątrz komory znajduje się badany grzejnik. Z zewnętrznej strony komory znajduje się izolacja z wełny mineralnej ograniczająca wymianę energii. Komora posiada również drzwi z izolacją o grubości 80mm oraz instalację chłodzenia podłogowego. Całość obudowana jest panelami z tworzywa PCV.
Obiegi grzewcze/chłodzące
Obieg grzewczy
jest obiegiem otwartym, zabezpieczonym naczyniem wyrównawczym znajdującym się na dachu komory. Poziom wody w naczyniu ukazuje płynowskaz. Obieg grzewczy wymuszany jest pompką, woda trafia do nagrzewnicy, a następnie przez separator powietrza dostaje się do badanego grzejnika znajdującego się we wnętrzu komory.
Sterowanie nagrzewnicą odbywa się przy pomocy regulatora temperatury, za pośrednictwem przekaźników SSR. Regulator mierzy i steruje temperaturą za nagrzewnicą, a następnie retransmituje wartość temperatury do rejestratora parametrów.
Obieg wody chłodzącej.
Część chłodząca stanowiska składa się z agregatu chłodniczego, wymiennika płytowego, rozdzielacza, zestawu pomp obiegowych, zbiornika przelewowego o pojemności 20l , oraz komory chłodniczej. Obieg wody chłodzącej w panelach inicjowany jest poprzez pompy obiegowe. Agregat chłodniczy TCW 45 pracuje w obiegu otwartym, a wymiana ciepła pomiędzy czynnikiem cyrkulacyjnym agregatu chłodniczego a wodą krążącą w panelach komory chłodniczej zachodzi przez wymiennik płytowy.
Sterowanie chłodzeniem komory zarządza regulator temperatury oraz sterownik znajdujący się na chłodnicy. Na sterowniku ustawia się minimalną temperaturę wody do jakiej chłodnica może obniżyć temperaturę. Woda docierająca do paneli jest nieznacznie cieplejsza ze względu na znajdujący się po drodze wymiennik ciepła. Regulator temperatury powietrza w komorze mierzy temperaturę na wysokości 0.75 m od podłogi i decyduje o włączeniu lub wyłączeniu chłodnicy. W przypadku obniżenia temperatury poniżej temperatury nastawionej na regulatorze, chłodnica zostanie wyłączona przez wewnętrzny sterownik. Regulator chłodzenia retransmituje wartość zmierzonej temperatury do rejestratora parametrów.
Czujniki, pomiary i rejestracja parametrów.
Stanowisko wyposażone jest w 9 czujników temperatury, z czego czujniki temperatury powietrza dokonują pomiaru temperatury wewnątrz komory badawczej. Kolejne 4 czujniki to czujniki temperatury wody. Dokonują pomiaru temperatury wody przed nagrzewnicą, za nagrzewnicą, przed grzejnikiem testowym, oraz za grzejnikiem.
Dodatkowo, stanowisko zawiera 2 mierniki parametrów sieci monitorujące zużywanie energii pompy obiegowej układu grzewczego oraz nagrzewnicy. Istnieje możliwość kontroli zużycia energii na wyświetlaczach mierników parametrów sieci.
Wszystkie pomiary można na bieżąco obserwować na wyświetlaczu rejestratora parametrów. Rejestrator posiada wbudowane funkcje matematyczne, stąd istnieje możliwość sumowania poboru prądu przez mierniki parametrów sieci, czy też wyświetlenia wartości średniej dokonanego pomiaru. Wartość średnia będzie mówiła o mocy mierzonego grzejnika w warunkach ustalonych, gdzie temperatura wewnątrz komory będzie stabilna, jak również temperatura grzejnika będzie ustabilizowana.