Wprowadzenie
Centino LAB 03/02 to urządzenie dydaktyczno badawcze służace do badania i analiz powietrznej pompy ciepła wykonane na zlecenie Politechniki Białostockiej.
Stanowisko umożliwia pomiar oraz rejestrację niezbędnych danych do badania powietrznej pompy ciepła.
Pompa ciepła.
Powietrzna pompa ciepła składa się z dwóch jednostek połączonych ze sobą rurami transportującymi czynnik grzewczy - jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. W jednostce zewnętrznej znajduje się wymiennik cieplny gdzie zachodzi przekazanie energii z powietrza do czynnika cyrkulacyjnego. Wymiana powietrza wspomagana jest pracą wentylatora. W jednostce zewnętrznej znajduje się również sprężarka.
W jednostce wewnętrznej znajdującej się w pomieszczeniu, wyposażonej w wymiennik, następuje oddanie energii pomiędzy czynnikiem a wodą, która kierowana jest do zewnętrznego bufora.
Napełnianie instalacji pompy ciepła realizowane jest za pomocą zaworu znajdującego się na nitce zasilającej zasilającej wężownicę bufora.
Bufor i obieg odbioru ciepła.
Gromadzona w zaizolowanym termicznie buforze woda stanowi odrębny obieg wraz z grzejnikami zamontowanymi na stelażu stanowiska. Obieg wody wymuszony jest za pomocą pompy obiegowej. Instalacja oddawania ciepła wyposażona jest w zawór bezpieczeństwa, naczynie przeponowe oraz manometr kontrolny. Napełnianie instalacji odbioru ciepła następuje poprzez dopuszczanie wody za pomocą zaworu znajdującego się na tylnej stronie bufora.
Czujniki, pomiary i rejestracja parametrów.
W jednostce zewnętrznej pompy ciepła następuje pomiar temperatury oraz pomiar wilgotności powietrza. Za wentylatorem znajduje się czujnik, który dokonuje pomiaru temperatury powietrza po oddaniu porcji energii do czynnika.
Na rurach przyłączeniowych pompy ciepła z buforem znajdują się czujniki temperatury zasilania powrótu. Temperatura wody w buforze mierzona jest za pomocą kolejnego czujnika temperatury.
Stanowisko wyposażone jest w dwa mierniki parametrów sieci, rejestrujące zużycie energii jednostki zewnętrznej (sprężarki i wentylatora) oraz wewnętrznej (pompy obiegowej czynnika oraz sterowania). Pobór energii można obserwować na wyświetlaczu mierników energii, bądź na wyświetlaczu rejestratora.
Wszystkie mierzone parametry można na bieżąco kontrolować na wyświetlaczu rejestratora.
Dodatkowa kontrola parametrów możliwa jest przy pomocy wyświetlacza ciepłomierza (przepływ, ciepło oraz temperatury zasilania i powrotu) oraz na panelu sterującym jednostki wewnętrznej pompy ciepła.